Blog
Czym jest design Definicja, historia i zastosowanie designu

Z designem możemy spotkać się na co dzień. Często słyszymy o designerskich stolikach i krzesłach, projektach wnętrz. Nie każdy jednak wie, czym dokładnie on jest i jakie ma przeznaczenie. Czym zatem jest design? Jaka jest jego historia? Jakie ma on praktyczne zastosowanie?

Design – co to jest?

Termin ten ściśle powiązany jest z projektowaniem, ale może być on pojmowany na różne sposoby. Czym jest desing? W języku angielskim, skąd wywodzi się słowo design, oznacza ono „projekt” albo „wzór”. Najczęściej używane jest ono w kontekście dziedzin jak architektura obiektów i wnętrz, wzornictwo przemysłowe, grafika użytkowa oraz sztuka użytkowa. Pod pojęciem designu najczęściej rozumie się rodzaj działań, których celem jest stworzenie projektu przedmiotu charakteryzującego się określonymi cechami – estetyką, funkcjonalnością, ergonomią.

W innym znaczeniu design może być pojmowany jako wygląd przedmiotu, który jest przeznaczony do powielania. Ma on zatem związek ze sztuką użytkową, natomiast najczęściej nie odnosi się go do przedmiotów powstałych w pojedynczych egzemplarzach, na przykład dzieł sztuki. Wobec tego design jest terminem, który może być używany zarówno w kontekście projektowania, jak i przedmiotów, które powstały na skutek tego procesu.

Co oznacza design po polsku?

W języku polskim design bardzo często stosowany jest zamiennie ze słowami „wzornictwo” lub „wzornictwo przemysłowe”. Warto wskazać, że design może być również zapisywany jako dizajn, czyli fonetycznie. Oba zapisy uznawane są za poprawne, przy czym najczęściej stosuje się jednak angielską formę.

Historia designu w skrócie

Opisanie historii designu bywa bardzo trudne, ponieważ zależna jest ona tak naprawdę od tego, co rozumie się przez ten termin. Wielu historyków, w tym John Heskett, wskazuje, że historia wzornictwa tak naprawdę rozpoczęła się w erze rewolucji przemysłowej, gdy rozpoczęto masową produkcję. Inni z kolei wskazują, że jego początki sięgają czasów prehistorycznych, gdy człowiek rozpoczął wytwarzanie pierwszych przedmiotów. Za okres rozwoju designu uznaje się najczęściej XX oraz XXI wiek. To właśnie w tym czasie zaczęły powstawać jedne z najpopularniejszych przedmiotów w historii designu, które przez swoją unikatowość stały się również kultowe. Wtedy też zaczął rozwijać się design 3D, czemu sprzyjał rozwój technologii informatycznych. To właśnie w tym okresie powstały komputery oraz oprogramowanie umożliwiające projektowanie 3D, które otworzyły całkowicie nowy rozdział dla wzornictwa.

Współczesne technologie mają zatem bardzo duże znaczenie dla rozwoju designu, ponieważ dały one projektantom do dyspozycji zestaw narzędzi pozwalający na tworzenie projektów jeszcze szybciej i łatwiej, umożliwiając eksperymentowanie z formą i materiałami.

Pojawiły się również nowe możliwości produkcji, między innymi z wykorzystaniem drukarek 3D, które pozwalają na wytwarzanie prototypów i pojedynczych przedmiotów niższym kosztem niż w przypadku dotychczas stosowanych technik. Z tego względu design przestał być już ekskluzywny, ponieważ dzisiaj dostęp do niego ma praktycznie każdy z nas.

Zastosowanie designu. Design, w tym nowoczesny design 3D, ma obecnie bardzo szerokie zastosowanie i może być on wykorzystywany na różne sposoby. Oto przykładowe metody wykorzystania wzornictwa w otaczającym nas świecie:

Design w projektach architektonicznych. Z designem bardzo często stykamy się w ramach projektowania architektury. Pojęcie to odnosi się wtedy do obiektów o zróżnicowanym przeznaczeniu i powierzchni, między innymi domów, osiedli mieszkaniowych, biurowców, obiektów użyteczności publicznej, obiektów infrastrukturalnych czy komercyjnych. Również design ma duże znaczenie w architekturze krajobrazu. Designerskie projekty architektoniczne mogą mieć różne oblicza. Najczęściej kojarzone są one z nowoczesnym wzornictwem, lecz tak naprawdę mogą odnosić się do różnych stylów, pozwalając na uzyskanie oryginalnych i niebanalnych obiektów.

Teraz architekci bardzo często wykorzystują design 3D w swoich projektach, zanim zostaną one wprowadzone w życie. Dzięki niemu można wizualizować obiekt tak, aby uzyskał on fotorealistyczny wygląd, więc można już na wstępnym etapie ocenić jego estetykę, funkcjonalność czy ergonomię. Współczesne oprogramowanie używane w projektowaniu 3D umożliwia również tworzenie wirtualnych spacerów po obiektach, które jeszcze nie powstały.

Design w projektach wnętrzarskich. Wzornictwo ma duże znaczenie również w projektach wnętrz. Designerskie przestrzenie przyciągają uwagę swoim wyglądem, ale również kładą one duży nacisk na praktyczne rozwiązania. Nowoczesny, modernistyczny, rustykalny, boho, skandynawski, mid century, loftowy – to jedynie kilka stylów wnętrzarskich, które wyróżniają się charakterystycznym designem. By stworzyć projekty wnętrz, projektanci sięgają dzisiaj również po oprogramowanie komputerowe umożliwiające tworzenie wizualizacji 3D. Dzięki nim mogą oni opracować realistycznie wyglądające przestrzenie, które stanowią też inspirację dla wielu osób zainteresowanych designem. Nieograniczona możliwość projektowania przestrzeni o zróżnicowanych kolorach, meblach, materiałach, jaką daje design 3D, spowodowała, że oryginalne wzornictwo otacza nas coraz częściej w domach, mieszkaniach, biurach, hotelach czy sklepach.

Design w projektach mebli. Kolejnym przykładem zastosowania designu są meble. Design w projektach mebli ma dzisiaj bardzo duże znaczenie, ponieważ dzięki niemu tworzone są produkty praktyczne, ale i efektowne, aby korzystanie z nich było przyjemne każdego dnia. Szafy, stoły, kanapy, fotele, krzesła, stoliki kawowe, biurka, łóżka, umeblowanie kuchenne czy łazienkowe – designerskie meble przyciągają uwagę i nadają wnętrzom unikatowy charakter. Dzisiaj wiele unikatowych mebli powstaje również przez design 3D. Współczesne oprogramowanie do projektowania umożliwia projektantom tworzenie niebanalnych mebli z różnych materiałów, na przykład z tworzyw sztucznych.

Design w projektach produktów. Bardzo szerokim obszarem zastosowania designu jest też projektowanie produktów. Odnosi się ono między innymi do przygotowywania przedmiotów codziennego użytku jak akcesoria, materiały wykończeniowe, lampy, samochody, AGD, aby wspomnieć jedynie o paru z nich.

3d packshot

Wizualizacja produktu

Również design ma duże znaczenie w projektowaniu ciekawych, ale też trwałych i bezpiecznych opakowań produktów, które natychmiast przyciągają uwagę. Zadaniem projektanta jest wtedy połączenie ze sobą konceptu, technologii oraz nauki, by tworzyć przedmioty, które mogą być używane przez ludzi w codziennych sytuacjach.

Z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi jest to jeszcze łatwiejsze, dzięki czemu design 3D w projektowaniu produktów jest powszechny.

Czy design tak naprawdę ma znaczenie?

Designerskie produkty, projekty domów czy wnętrz są dzisiaj niezwykle popularne, a samo słowo „design” zauważyć można w wielu kontekstach. Często jednak pojawia się pytanie – czy tak naprawdę design jest istotny dla człowieka? Poprzez połączenie w sobie aspektów wyglądu, funkcjonalności i ergonomii wzornictwo z pewnością jest bardzo ważnym elementem współczesnego świata i dla wielu ludzi ma ono duże znaczenie. Design może mieć przy tym znacznie szersze zastosowanie – stanowi inspirację, a także daje przyjemność z obcowania z pięknem. Nie można również zapominać o tym, że dobry design, w tym design 3D, jest też kluczowy dla biznesu. Dzięki niemu można przyciągać uwagę, wzbudzać zainteresowanie, budować rozpoznawalność, a przez to pozyskiwać nowych klientów i zwiększać zyski.

Blog relative Text

Od morza do złoża

Powstawanie gazu z łupków.

czytaj dalej...
Laser tnący MITSUBISHI

Krok po kroku

czytaj dalej...
Realizacje 3D

Trójwymiarowe wizualizacje wnętrz

czytaj dalej...

Skontaktuj się z nami!

Możemy pracować dla Ciebie! Porozmawiajmy!