Blog
Od morza do złoża

Projekt przygotowany na potrzeby kampanii informacyjnej Państwowego Instytutu Geologicznego opowiadający o powstaniu gazu z łupków.

Animacja została wykonana w technice 3d przy użyciu programów Lightwave 3d, Blender 3d oraz After Effects. Film przenosi nas z czasów teraźniejszych aż o 430 milionów lat wstecz do zamierzchłej przeszłości zwanej epoką sylurską. Czasów gdy życie kwitło głównie w morzu a lądy porastały bardzo nieliczne rośliny. To właśnie wtedy na terenie obecnej Polski swój początek miało formowanie się gazu łupkowego. Potrzeba było dziesiątek milionów lat aby szczątki organiczne za pomocą temperatury i ogromnego ciśnienia przekształciły się w gaz zwany dzisiaj gazem łupkowym.

Projekt rozpoczęliśmy od zebrania materiałów referencyjnych. Na tym etapie pomoc merytoryczna specjalistów z Państwowego Instytutu Geologicznego okazała się nieoceniona. Spędziliśmy wiele czasu na konsultacjach, dostaliśmy mnóstwo materiałów pomocniczych począwszy od zdjęć, szkiców, publikacji i książek a na wizycie w Muzeum Geologicznym kończąc.

Niektóre z nich można obejrzeć poniżej:

Mając niezbędną wiedzę mogliśmy przystąpić do działania i jak zwykle zaczęliśmy od stworzenia modeli. Projekt wymagał przygotowania wielu obiektów, zaczynając od małych trylobitów przez łodziki, ryby, wielkoraki, roślinność na modelu terenu kończąc.
Poniżej kilka obrazków przedstawiających stworzone przez nas modele.

Jeszcze więcej modeli.

Fragment górzystego terenu oraz model kuchni użytej w scenie z kuchenką gazową.

Kiedy wszystkie modele 3d były już gotowe, mogliśmy przystąpić do animacji. Tu również czekało na nas bardzo dużo pracy. Animacji wymagały dziesiątki podwodnych zwierząt i roślin. Musieliśmy również stworzyć cały ląd oraz podwodny świat. Nie było to łatwe, ponieważ w niektórych scenach mieliśmy nawet kilka milionów obiektów. Mam na myśli nie tylko rośliny i zwierzęta, ale również kamienie i skały.

Dno sylurskiego morza- obraz przed renderingiem

Łodziki i graptolity- podgląd sceny w trybie wireframe.

Łodziki oraz graptolity w swoim naturalnym środowisku.

Od lewej: Wielkorak ,Łodzik, Trylobit oraz graptolit.

Schematyczny obraz przekroju skały łupkowej z uwięzionym w środku gazem (gaz zaznaczony pomarańczowym kolorem)

Schematyczny obraz przekroju skały łupkowej

Tak oto po niemal dwóch miesiącach ciężkiej pracy film został ukończony. Podczas tego projektu wiele się nauczyliśmy jako studio, mieliśmy też okazje sprawdzić swoje możliwości oraz przetestować nowe technologie.

Blog relative Text

Laser tnący MITSUBISHI

Krok po kroku

czytaj dalej...
Animacje graficzne

Animacja graficzna jako oryginalna forma reklamy

czytaj dalej...
Jak powinna wyglądać animacja 3d, aby zainteresować klienta?

Animacja 3D to idealne narzędzie dla każdego przedsiębiorcy

czytaj dalej...

Skontaktuj się z nami!

Możemy pracować dla Ciebie! Porozmawiajmy!